Wspólna oferta turystyczna 3 stanic utworzonych przy szlaku konnym przebiegającym przez obszar Gminy Puławy, Końskowola i Żyrzyn stanowiąca nowy produkt sieciowy na terenie subregionu Trójkąta Turystycznego Nałęczów- Puławy- Kazimierz Dolny

TYTUŁ PROJEKTU

Wspólna oferta turystyczna 3 stanic utworzonych przy szlaku konnym przebiegającym przez obszar Gminy Puławy, Końskowola i Żyrzyn stanowiąca nowy produkt sieciowy na terenie subregionu Trójkąta Turystycznego Nałęczów - Puławy - Kazimierz Dolny

BENEFICJENT

Stowarzyszenie Mieszkńców Doliny Wisły w Partnerstwie

MIEJSCOWOŚĆ

Gołąb gm. Puławy

PARTNERZY FINANSOWI

Dariusz Osiak- Biuro przygotowywania projektów i zarządzania funduszami UE, Usługi weterynaryjne- Jacek Krasucki Przychodnia dla zwierząt Animal- Wet, KO- AGRO Systemy Ogrodzeniowe Janusz Szlendak

KWOTA DOFINANSOWANIA

Wartość projektu: 249 744, 75 zł kwota otrzymanego dofinansowania: 163 220,00 zł (90% Wnioskodawca, 58,77% partner I, 60% partner II i III)

CZAS REALIZACJI PROJEKTU

9 miesięcy (wrzesień 2013 r. - czerwiec 2014 r.)

CEL

Zwiększenie ruchu turystycznego na terenie Gminy Puławy, Żyrzyn i Końskowola poprzez wykorzystanie ich potencjału przyrodniczego i utworzenie na ich obszarze trzech stanic konnych połączonych wspólną ofertą turystyczną.

DZIAŁANIA

W ramach realizacji projektu w miejscowościach Gołąb, Wronów i Kośmin utworzono stanice konne. W miejscowości Gołąb budynek gospodarczy zaadaptowany został na pensjonat dla konia i jeźdźca. Pensjonat składa się z dwóch kwater, w skład każdej wchodzi duży pokój z aneksem kuchennym i antresolą z miejscem do spania dla dwóch osób, mała sypialnia dla dwóch osób i łazienka, drewniany taras z grillem. W części pensjonatu znajdują się 3 boksy dla koni, zamknięty wybieg i 15-arowe ogrodzone pastwisko. W oparciu o tę bazę prowadzona jest szkółka jazdy konnej dla dzieci.

W stanicy konnej „Wronów” zmodernizowano budynek gospodarczy przeznaczony do przyjmowania turystów wędrujących szlakiem konnym. W budynku znajduje się 5 boksów dla koni oraz siodlarnia. Stanica konna „Kośmin” została wyposażona w mobilne drewniane, zadaszone boksy dla koni. Stanica oferuje turystom ogrodzone pastwisko, naturalny wodopój w starorzeczu Wieprza oraz ogrodzone miejsca na pole namiotowe dla jeźdźców.

Zakupiono wyposażenie umożliwiające obsługę turystów wędrujących szlakiem konnym obejmuje ono: kursy intensywnej nauki jazdy konnej połączonej z zajęciami praktycznymi w stajni, imprezy plenerowe, przejażdżki bryczkami i tramwajami konnymi, jazdę konną, lonżę 15-20 minut, naukę skoków, wyjazdy terenowe, kuligi, biegi konne na orientację, gry jeździeckie. Aby umożliwić rozwój na bazie powstałych stanic konnych, wzbogacić ofertę turystyczną i dostosować ją do potrzeb różnorodnych turystów zakupiono dodatkowe konie, bryczki, sanie oraz przyczepę do transportu koni.

WSKAŹNIKI

Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu aktywności turystycznej 3 gmin: Puławy, Końskowola i Żyrzyn, efektem jest wzrost liczby odwiedzających turystów oraz wydłużenie czasu ich pobytu w subregionie.